تمرکز روی هدف

نویسنده: برایان تریسی


تمرکز روی هدف

نویسنده: برایان تریسی


از تمام توانتان استفاده کنید

تمرکز روی هدف
تمرکز روی هدف

از تمام توانتان استفاده کنید

با پیروی از روش تمرکز روی کارها کم ولی ارزشمند و نپرداختن به امور کم ارزش می توانید کیفیت زندگی تان را طی چند ماه به نحو چشمگیری افزایش دهید.

بیشتر مردم به این ادعا به نظر تردید می نگرندو آن ها نمی توانند باور کنند دو برابر کردن درآمد و به طور هم زمان دو برابر کردن اوقات فراغت امکان پذیر باشد. اغلب مردم در دام این باور قدیمی گرفتارند که تنها راه افزایش در آمد افزایش ساعات کاری است.

در واقعیت به شما بابت کیفیت انجام کار، دستمزد پرداخت می شود.


کارایی خود را دو برابر کنید

روشی را که شرح می دهیم تا تقریبا کارایی آن را برای دست یافتن به این مطلوب، می توان تضمین کرد و ارزش خود و درآمدتان را دو برابر کنید.

قانون ۸۰/۲۰

قانون ۸۰/۲۰

نخست فعالیت هایی را که برای شما و سازمانتان بالاترین ارزش را دارند را شناسایی کنید. قانون ۸۰/۲۰ چنین است:

۲۰ درصد از فعالیت های شما بیش از ۸۰ درصد از ارزش کلیه فعالیت های شما را در بر دارد. اوقات خود را بیشتر صرف کارهایی کنید که دارای بالاترین ارزش هستند واین امکان را برای شما به وجود می آورند تا بهترین نتایج ممکن را به دست آورید. به این ترتیب بهره وری، عملکرد، کارایی و نهایتا دستمزدتان افزایش پیدا می کند . پس از چندی دو برابر می شود.

خود را مسئول بدانید

قبول مسئولیت کامل زندگی تان به این معنی است که دیگران را به خاطر ناکامی های شخصی تان سرزنش نکنید و آن ها را توجیه شکست خود ندانید.

از این لحظه به بعد به هیچ دلیلی دیگران را مورد انتقاد قرار ندهید.

به آنچه که خواسته واقعی شما و مقصدتان است تمرکز کنید.

قبول مسئولیت اساس بها دادن و احترام به خود و احساس شایستگی است. « قبول مسئولیت » اساس شخصیت همه انسان های برجسته است.

روی هر چیز تمرکز کنید در همان زمینه رشد می کنید

روی هر چیز تمرکز کنید در همان زمینه رشد می کنید

وقتی شما خود را در حین فعالیت تحت مشاهده قرار می دهید، آن کار را با هوشیاری بیشتر و بهتر انجام می دهید. اگر توجه خود را به هر جزئی از رفتارتان معطوف کنید، عملکرد شما در آن زمینه در مقایسه با وضعیت معمولی بسیار بهتر خواهد شد.

قانون بازده مضاعف

قانون بازده مضاعف مربوط به استفاده از روش تمرکز است. این قانون چنین است: هرچه بیشتر بر ارزشمندترین فعالیت های خود تمرکز کنید در انجام آن ها متبحرتر می شوید و زمان کمتری برای انجام آن ها نیاز دارید.

قانون برنده

فرمول برنده در روش تمرکز از چهار بخش تشکیل شده است: ساده کردن، استفاده از اهرم، سریع بودن و پیشرفت تصادعدی

ساده کردن

بیاموزید که  هر کاری را چگونه ساده کنید. شما باید دائما به کاهش و حذف فعالیت هایی بپردازید که بسیار زمان بر هستند و کمک شایانی نیز به هدف هایتان نمی کنند.

استفاده از اهرم

شما باید نیروها و توانایی های خود را اهرم کنید تا نتایجی بیش از آنچه فکر می کنید به دست آورید.

هفت نوع اهرم وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید عبارت اند از:

1- دانش دیگران: این دانش می تواند موجب صرفه جویی بزرگی در هزینه شود و همچنین از پرداختن به کار دشوار به مدت طولانی جلوگیری کند. جستجو در کتاب ها، مجله ها، نوارها، مقاله ها و کنفرانس ها برای یافتن ایده ها و الهامات منابعی هستند که می توان در قالب دانش دیگران از آن ها استفاده کرد.

2- انرژی دیگران: انسان های بسیار موثر همواره به دنبال راه هایی برای واگذاری و ارجاع کارهای کم ارزش به دیگران هستند تا بتوانند وقت بیشتری را صرف فعالیت هایی کنند که بیشترین سود را برای آن ها داشته باشد.

3- پول دیگران: توانایی وام گرفتن از منابع دیگران به شما امکان می دهد تا کارهای بزرگی انجام دهید شما باید همیشه به دنبال فرصتی برای قرض و سپس سرمایه گذاری در کارهایی که بازدهی بالایی دارند باشید.

4- موفقیت های دیگران: با مطالعه موفقیت های سایر مردم و سازمان ها می توانید در وقت خود صرفه جویی کنید و کیفیت کار خود را بسیار افزایش دهید.

5- شکست های دیگران: بنیامین فرانکلین می گوید: « انسان می تواند قدرت تشخیص خود را بخرد یا آن را قرض بگیرد. اگر آن را بخرد تمام بهای آن را بر حسب زمان و هزینه پرداخت می کند؛ اما با درس گرفتن از شکست های دیگران و بدون صرف وقت و هزینه در واقع این توانایی را قرض می گیرد »

6- ایده های دیگران

7- ارتباط با دیگران: هرکسی را می شناسید، افراد زیادی را می شناسند که بسیاری از آن ها ممکن است برای شما بسیار مفید باشند. یک معرفی به فرئی کلیدی می تواند روند زندگی تان را کاملا تغییر دهد.

سریع بودن

در اجتماع امروزی ما نیاز مبرم به سرعت عمل داریم. در زندگی به دنبال راه هایی برای انجام سریع تر کارها برای افراد و مشتریان کلیدی تان باشید.

پیشرفت تصاعدی

روش اصلی برای پیشرفت تصاعدی، کار کردن با افرادی است که مهارت و توانایی های مکمل شما را دارند.

از با ارزش ترین سرمایه تان استفاده کنید

بزرگترین سرمایه شما توانایی فکر کردن است. قابلیت اتخاذ تصمیم و سپس عمل به آن تعیین کننده تمام چیزهایی است که برایتان پیش خواهد آمد. علاوه بر این شما می توانید بر انتخاب افکار و عکس العمل های خودتان کنترل کامل داشته باشید.

گران بهاترین سرمایه شما ذهنتان است. توانایی تفکر، برنامه ریزی، تصمیم گیری و عمل، قدرتمند ترین نیرو بر زندگی شماست. ما اکنون به مرحله ی وارد شدیم که هارلو شاپلی از دانشگاه هاروارد آن را عصر سیکوزوئیک یا عصر ذهن می نماید. هم اکنون درون شما منبع دست نخورده عظیمی وجود دارد و به قدری نیرومند است که در تمام طول زندگی تان قادر نیستید حتی جزء کوچکی از این توان را به کار گیرید.

قانون علت و معلول

این قانونی است که ارسطو نام گذار آن بوده و در کتب مقدس به قانون کاشت و برداشت یاد شده و نیوتن نیز آن را قانون عمل و عکس العمل نامیده است. قانون علت و معلول می گوید: برای هر معلولی علت و یا علت هایی وجود دارد و هر اتفاقی به دلیلی رخ می دهد. در ساده ترین شکل خود قانون علت و معلول چنین می گوید: اگر معلولی است که می خواهید در زندگی تان آن را به دست آورید فقط کافی است سلسله علت و معلول پیشین آن را بررسی کنید و کسی را پیدا کنید گه زمانی آن معلول را نداشته و ببینید او برای به دست آوردن آن، چه کرده است سپس شما هم همان مراحل را انجام دهید. نهایتا همان نتایج نصیبتان می شود.این معجزه نیست بلگه یک قانون است.

برتراند راسل فیلسوف معروف می گوید: " بهترین دلیل برای اینکه انجام کاری ممکن است این است که دیگران قبلا آن را انجام داده اند. "

شرط موفقیت در این دنیای تحولات سریع، داشتن دید باز و تمایل تجدید نظر در افکار بر اساس اطلاعات جدید است. مهم ترین کاربرد قانون علت و معلول این است: افکار علت هستند و موقعیت ها معلول.

جهت زندگی تان و هرچیزی که برایتان اتفاق می افتد توسط نحوه تفکر شما تعیین می شود، به وسیله افکاری که در ذهن شماست، چه افکار مثبت و یا منفی، سازنده یا مخرب.

مانند یک برنده فکر کنید

مردم موفق بیشتر اوقات در مورد آنچه که می خواهند و نحوه دستیابی به آن فکر می کنند. به دلیل همین تمرکز ذهنی، آن ها بسیار موفق تر از افراد عادی هستند، اما افراد ناموفق اغلب در مورد آنچه که نمی خواهند فکر و صحبت می کنند. آن ها غالبا درمورد اینکه چه کسی مسبب مشکلاتشان است فکر و صحبت می کنند که این از موجب عادت کردن به این نوع تفکر در آن ها می شود و وضع از گذشته هم بدتر می شود.

میزان خوش بینی شما بهترین معیار تعیین کننده میزان خوشبختی، تندرستی، ثروت و طول عمرتان است.

عمق خوش بینی شما برابر است با میزان ورزیدگی ذهنتان.

برنامه هفت قسمتی برای پرورش ذهن:

برنامه هفت قسمتی برای پرورش ذهن:

هفت تمرین ذهنی یا نحوه تفکر وجود دارد که می توانید بیاموزید و روزانه تمرین کنید.

1- به آینده فکر کنید

در قرون متمادی محققین دریافتند که در کلیه تحقیقات یک صفت مشترک بین رهبران وجود دارد که آن آینده نگری است. افراد زمان حال و گذشته نگر در مورد آینده خود ابهام دارند.

یک تمرین موثر که می توانید برای تقویت و تسریع در کسب نتایج انجام دهید تمرین ایده آل سازی است. شما سه تا پنج سال آینده و یا بیشتر را در نظر میگیرید و سپس یک تصویر ایده آل از زندگی و یا کارتان خلق می کنید.

2- به هدف هایتان فکر کنید

دومین خصوصیت انسان های بسیار موفق هدف گرایی آن هاست. افراد موفق بیشتر اوقات در مورد هدف هایشان و اینکه چگونه به آن برسند فکر می کنند. برعکس افراد ناموفق بیشتر اوقات به مشکلاتشان فکر میکنند و وقتشان را صرف انتقاد، شکایت و بهانه آوردن می کنند.

آینده نگری در واقع داشتن دید بلند مدت ایده آل است، در حالی که هدف گرایی دارای دقت بیشتری است. 

دیوید تاور می گوید: « آیا قلعه هایی در هوا ساخته اید؟ بسیار خوب این همان جایی است که باید باشید. اکنون موقع قرار دادن پی در زیر آن هاست. »

افراد بدون هدف محکوم هستند که تا ابد برای افراد هدف دار کار کنند. کلید تعیین کردن هدف، مکتوب کردن افکار است.

هفت گام برای هدف گذاری

1- مشخص کنید در هر زمینه از زندگی تان چه می خواهید. شفاف بودن خواسته ها بسیار مهم است.

2- خواسته هایتان را واضح و دقیق بنویسید، طوری که قابل سنجش و اندازه گیری باشد.

3- برای دسترسی به هدف هایتان مهلت تعیین کنید و اگر هدفی هدف یا هدف های فرعی هم دارد برای آن ها هم مهلت تعیین کنید.

4- یک لیست از کلیه اقداماتی که باید انجام دهید تا به هدفتان برسید تهیه کنید.

5- لیست تهیه شده را به صورت برنامه ای تنظیم و اولویت بندی کنید.

6- براساس برنامه فوق فورا کار را شروع کنید.

7- از همین امروز تصمیم بگیرید هر روز برای نزدیک تر شدن به هدف اصلی کاری بکنید. این عادت که هر روز در این جهت اقدامی بکنید به کارتان شتاب میدهد. اقدام روزانه عزمتان را راسخ، انرژی شما را افزایش و می تواند نقطه عطفی در زندگی تان باشد.

3- خودتان را متعهد کنید که همیشه برتر باشید

برای دستیابی به عملکرد برتر خود را متعهد کنید و از همین امروز تصمیم بگیرید گه در حوزه کاری تان جزء 10 درصد برتر باشید و در این راه از هیچ تلاش، فداکاری و صرف وقت دریغ نکنید.

اشخاصی که به علت تجربه محدود و خود ناباوری هرگز به فکرشان خطور نکرده که می توانند در کاری عالی باشند اگر گاهی عملکرد خوبی هم داشته باشند آن را به شانس و اتفاق نسبت می دهند.

این را باور داشته باشید که هر کس که امروز عملکرد خوبی دارد، زمانی عملکرد ضعیفی داشته است

زندگی مانند یک سلف سرویس است. هیچ کس چیزی را به شما نمی دهد. شما نمی توانید سر میز بشینید و انتظار داشته باشید دیگران به شما خدمت کنند. باید بلند شوید، قبول مسئولیت کنید و به خودتان خدمات کنید.

خوشبختانه راه موفقیت در زندگی هرگز تعطیل نمی شود و به مدت 24 ساعت باز است. شما می توانید با تصمیمات بهترتان دوست یا دشمن خودتان باشید.

4- روی نتایج تمرکز کنید

ویژگی لازم برای رسیدم به خوش بینی و عملکرد برتر، نتیجه گرایی است. افراد موفق همواره به نتایجی که از آن ها انتظار می رود می اندیشند. آن ها مرتبا در حال نوشتن، برنامه ریزی و تعیین الویت برای مهم ترین وظایفشان هستند.

نتیجه گرایی جدی موجب افزایش بهره وری، عملکرد و کارایی شما می شود برای این کار باید 4 سوال زیر را هر روز مرتب از خود بپرسید:

1- ارزشمندترین فعالیت های من کدام اند؟ مهم ترین نتایجی که از شما انتظار می رود چه هستند فراموش نکنید بدترین نوع اتلاف ویت این است که کاری را اطلا لازم نیست به بهترین وجه انجام دهید.

2- نتایج کلیدی که من باید به آن برسم کدام اند؟ مشخص کنید نتایجی که باید به بهترین وجه ممکن به ثمر برسد تا مسئولیت هایتان را تمام و کمال ایفا کنید کدام اند؟

3- چه کارهایی که من و فقط من می توانم انجام دهم و اگر آن ها را بسیار خوب انجام دهم تاثیر واقعی بر سازمانم می گذارند؟

4- بهترین استفاده من از وقتم چیست؟ در مدیریت زمان این مهم ترین پرسش است. هم اکنون بهترین استفاده شما از وقتتان چیست؟ پرسش و پاسخ به این سوال کلید عملکرد مطلوب است.

5- بر روی راه حل ها تمرکز کنید

بیشتر اوقات بجای تعیین مقصر به این فکر کنید که چه می شود کرد و چگونه می توان مشکل را رفع کرد.این را به یاد داشته باشید که زندگی زنجیره ای از مشکلات بی پایان است که مانند امواج اقیانوس پس در پی از راه می رسند. بعلاوه اگر یک زندگی فعالی داشته باشید احتمالا هر دو یا سه ماه یک بار دچار بحران خواهید شد. نکته اصلی این است که هنگام وقوع مشکلات چقدر می توانید موثر عمل کنید. هر وقت مشکلی پیش می آید بجای عصبانی شدن. سرزنش کردن دیگران یا عذر آوردن، سوالاتی از این قبیل مطرح کنید: « راه حل چیست؟ قدم بعدی چیست؟ چگونه مشکل را حل کنم؟ چگونه می توان از بروز مجدد آن جلوگیری کرد؟ »

6- خود را وقف یادگیری مستمر کنید

این یک حقیقت است که زندگی شما وقتی بهتر می شود که خودتان بهتر می شوید. افرادی که علاقه مند به رشد فکری هستند به خود و آینده شان متعهد هستند. آن ها مشتاق آموختن ایده ها، افکار، تکنیک ها، روش ها و راهبردهای جدید هستند. جمله معروفی هست که می گوید: « اگر در حال بهتر شدن نیستید پس در حال بدتر شدن هستید.»

بزرگ ترین سرمایه شما خودتان هستید. ذهن شما دارای منابع دست نخورده عظیمی است و شما قدرت یادگیری زمینه ها و حرفه های بسیار زیادی را دارید و می توانید در تمامی این حوزه ها در سطحح عالی باشید اما ذهن شما مانند عضله است. اگر از آن استفاده نکنید حداقل به طور موقت ضعیف می شود.

برای رشد فکری 3 کلید ساده وحود دارد که عبارت اند از:

1- هر روز یک ساعت یا بیشتر در مورد حرفه خودتان مطالعه کنید تا خود را بروز نگه داشته و عملکرد ذهنتان را بهبود ببخشید..

2- درحین رانندگی، ورزش یا گردش و یا زمان انجام فعالیت های روزانه تان به برنامه های صوتی گوش دهید. گوش دادن منظم به این برنامه معادل حضور تمام وقت در دانشگاه خواهد بود.

3- در هر دوره آموزشی و سمینار مفید شرکت کنید.

اگر به خود و آینده تان اعتقاد داشته باشید بر روی خود و توانایی تان سرمایه گذاری خواهید کرد. عکس آن نیز صادق است هر چه روی خودتان بیشتر سرمایه گذاری کنید خودتان را بیشتر قبول خواهید داشت.

7- همین امروز آن را انجام دهید
یک حس فوریت در کارتان ایجاد کتید. دیوار بزرگی که افراد موفق را از ناموفق جدا می کند عمل گرایی است. صحبت، بی ارزش و عمل همه چیز است.

برنامه ریزی راهبردی فردی را تمرین کنید

برنامه ریزی راهبردی فردی وسیله ایست برای حرکت از هر جا که هستید به هر جایی که قصد دارید به آن جا برسید. تفاوت بین استفاده از برنامه ریزی راهبردی فردی به عنوان یک اقدام اساسی و اینکه بگذارید زندگی تان بدون برنامه ریزی و خود به خود به جلو برود مانند تفاوت حرکت با اتومبیل ویا با دوچرخه است. هر دو وسیله شما را از یک نقطه به نقطه دیگر می رسانند اما اتومبیل یا برنامه ریزی راهبردی فردی شما را بسیار سریع تر و راحت تر به مقصد می رساند.

خوشبختانه این نوع برنامه ریزی یک روش سیستماتیک برای تفکر و عمل است و بنابراین قابل یادگیری است، درست مانند آموختن ماشین نویسی یا رانندگی. این مهارت کلیدی جزئیات زیادی دارد اما با تمرین عادت خواهید کرد که در تمام طول زندگی و به طور استراتژیک فکر و عمل کنید و وقتی چینی شود پیشرفت زندگی آینده شما موشک وار اوج می گیرد.

مزایای داشتن استراتژی خوب

مزایای داشتن استراتژی خوب

- برنامه ریزی راهبردی در زمان و هزینه صرفه جویی می کند

دلیل مفید بودن برنامه ریزی راهبردی این است که در زمان و در هزینه بسیار صرفه جویی می کند. با فکر کردن در مورد سوالات و مفاهیم کلیدی، خیلی زود خود را در موقعیتی می یابید که وظایف مهم بیشتری را در جهت هدف اصلی تان به انجام می رسانید و هم زمان نیز کمتر فعالیت های که چنان مفید نیستند انجام دهید. هدف از برنامه ریزی فردی افزایش بازده انرژی انسان است.

- طراحی زندگی شخصی و شغلی تان

سرمایه شخصی شما عبارت است از انرژی های ذهنی، احساسی و فیزیکی که باید آن ها را در زندگی شغلی تان سرمایه گذاری کنید. هدفتان باید این باشد که در هر کاری که انجام می دهید بالاترین بازده ممکن را از سرمایه های فردی تان به دست آورید. اگر می بینید در زندگی شخصی و حرفه ای نتیجه دلخواه تان حاصل نمی شودباید بدانید که زمان بررسی مجدد برنامه راهبردی تان فرا رسیده است.

هفت سوال در برنامه ریزی راهبردی مدیریت:

1- تعریفی واضع از کار و آینده شغلی تان داشته باشید. اولین و مهم ترین سوالی که باید از خودتان بکنید این است (شغل یا حرفه من چیست؟ ). کارتان را بر اساس آنچه برای مشتری و سازمانتان انجام می دهید تعریف کنید.

2- به آینده فکر کنید. در آینده باید چه شغلی داشته باشید. به خودتان نگاه کنید و به استعداد ها، توانایی عا، تمایل به پیشرفت، انرژی و مخصوصا خواست قلبی تان و سپس تعیین کنید که می خواهید در آینده به چه شغلی بپردازید.

3- مشتری های خود را شناسایی کنید. قرن 21 عصر متری نامیده شده است. توانایی شناخت و کسب رضایت مشتری های کلیدی عامل حیاتی موففقیت شما و رسیدن به نتایج مطلوب است. مشتری را می توان چنین تعریف کرد: کسی که برای موفقیتش به شما وابسته است و کسی که شما نیز برای موفقیت خود به او وابسته اید. با این تعریف همکاران و زیر دستان شما نیز مشتری های شما محسوب می شوند. هرکسی در اطراف شما که به او کمک می کنید یا او به شما کمک می کند به نحوی مشتری شما است. مشتری شما به چه عواملی بها می دهد؟ برای رضایت کامل، او از شما چه می خواهد و نیازش چیست؟ محصول شما باعث بهبود زندگی شخصی و کاری او می شود.

4- مهارت های خود را شناسایی کنید. مهارت هایی را که برای بهتر شدن نیاز دارید به عنوان هدف تعیین، برای کسب آن ها برنامه ریزی و سپس هر روز برای یادگیری آن ها تلاش کنید و این سوالات را مدام از خود بپرسید چه کاری را من خوب انجام می دهم؟ امتیاز من نسبت به سایرین در این حوزه چیست؟

5- با ارزش ترین فعالیتتان را مشخص کنید. در اینجا از قانون 80/20 استفاده می کنیم.

6-- محدودیت های اصلی خود را در راه رسیدن به هدف برطرف کنید.

7- اقدام کنید.

آینده شغلی تان را پر بار کنید

کلید موفقیت شما در هر کاری که به عهده دارید این است که خود را مستقل بدانید. باید دائما ذر جستجوی را هایی باشید که هر روز به ارزشتان بیفزاید. شما در قبال این کار مسئول هستید.

کنترل داشتن بر خود مثبت  اندیشی و قدرت فردی ایجاد می کند. هنگامی که مسئولیت کامل زندگی تان را می پذیرید، سرنوشتتان را به دست مس گیرید و احساسی فوق العاده خواهید داشت. نخستین مسئولیت شما در قبال خودتان این است که بجای این که قربانی شرایط باشید بر وقایع مسلط شوید و آینده تان را آن گونه که می خواهید طراحی کنید.

ارزش های مرتبط با کار و آینده شغلی تان را مشخص کنید

شما باید ارزش هیا مهم و ترتیب آن ها را برای خود مشخص کنیدو آینده حرفه ای خود را بر مبنای این ارزش ها پایه ریزی کنید. انسان هنگامی بیشترین احساس رضایت را دارد که زندگی اش مطابق والاترین ارزش ها و عمیق ترین اعتقاداتش باشد.

جهت زندگی شما از درون به بیرون است. هسته اصلی وجودتان متشکل از باورهایی است در مورد صفات خوب و بد انسان ها. ارزش های شما تعیین کننده احساسات، انگیزه ها و عکس العمل هایتان نسبت به دنیای اطراف است. این ارزش ها نوع افرادی را که دوست دارید، جذب آن ها می شوید و از زندگی با آن ها لذت می برید را تعیین میکند.

ارزش های فردی تعیین کننده رفتار اوست. ارزش های شما داریا سلسله مراتب هستند. بعضی در رده های بالاتر و برخی پایین ترند، برخی ارزش های اولیه و بعضی ثانویه هستند.

کلام راهنما در زندگی خود را داشته باشید

این کلام توصیفی است ایده آل از انچه که می خواهید رد آینده شغلی تان به آن برسید هم قابل دسترسی و هم قابل سنجش است.

هدف های شغلی خود را مشخص کنید

هدف های شما برای کار و آینده حرفه تان چه هستند؟

هدف هایتان علت اصلی فعالیت های شما هستند. هدف ها باید روشن، مکتوب، قابل دسترسی و داریا برنامه زمان بندی شده برای اجرا باشند. هر هدف باید معیاری برای سنجش عمکرد داشته باشد. با این معیار می توانید نزدیک یا دور شدن از هدف را به وضوح تشخیص دهید.

چهار کلید برای موفقیت های شغلی

1- تخصص گرایی

توانایی هدایت استعداد ها و توانایی هایتان به حوزه ای حیاتی از کارتان است؛ که برای شرکت یا مشتری هایتان ارزش قابل توجه دارد.

2- متمایز سازی

توانایی متمایز کردن خود از دیگران از طریق داشتن عملکرد برتر در یک تخصص بیشتر است این توانایی شاید مهم ترین اصل در آینده شغلی شما باشد.

3- جداسازی

توانایی تشخیص افراد یا سازمان هایی که بیشترین سود را در سریع ترین زمان از عملکرد شما در یک حوزه خاص خواهند بود. در جداسازی ابتدا مهمترین مشتری خود را به وضوح مشخص کنید و سپس تصمیم می گیرید که او را بیش از هر کس دیگر راضی کنید.

4- تمرکز

تمرکز یعنی توانایی توجه مدام به ارائه خدمات و تولیدات در آن بخش خاص از بازار خودتان که شما از نظر مشتری ها، چه فرد و چه سازمان در این بخش عالی است.

عادت های عالی بودن در کار و زندگی را در خود ایجاد کنید

پرورش عادت های جدید یک مسئولیت دائمی برای هر فردی است و به قدری اهمیت دارد که نباید به حال خود رها شود بلکه باید مدام بر روی آن کار شود.

برخی عادت های بسیار موفق عبارت است از وقت شناسی، انظباط، مدیریت زمان عالی، تکیمل وظایف و اندیشمندی.

این ها عادت هایی هستند که شما می توانید از راه تکرار آن ها را به دست آورید، عاداتی که به شما کمک می کنند تا سریع تر پیشرفت کنید. مسئولیت شما این است که در هر حوزه از زندگی تان عادت هایی را پرورش دهید که به مرور زیمنه عملکرد بهتر در آن بخش را فراهم می کنند.

برای پرورش عادت دلخواه خود کافی است در هر فرصتی طوری عمل کنید که گویی آن عادت را دارید با انجام این روش و تکرار آن شما به ترتیب عادت دلخواهیتان را در خود ایجاد می کنید به طوری که این عادت جزئی دائمی از شخصیت شما می شود.

زندگی شخصی و خانوادگی تان را بهبود ببخشید

خوشبختی در زندگی عمدتا به دلیل داشتن روابط خوب با اعضا خانواده، دوستان و همکاران حاصل می شود. تحقیقاتی که توسط دانیل گلمن و دیگران انجام شده نشان می دهد که مهارت در ایجاد روابط اجتماعی خوب تاثیری بیشتری بر موفقیت دارد تا مجموعه توانایی های ذهنی، تحصیلی و تجربه.

ارزش های خانوادگی و فردی را معین کنید

ارزش های شما در ارتباط با خانواده و سایر افراد مهم زندگی تان چه هستند؟ اصول مشترک این ارزش ها چیست و در رابط خود با دیگران شما مظهر چه ارزشی هستند؟ در روابط اجتماعی چه نوع رفتاری را مناسب می دانید و از نظر شما چه عواملی در شخصیت و رفتار خود و دیگران بیشترین اهمیت را داد؟

هنگامی که رفتارتان با دیگران انعکاس والاترین ارزش هایتان باشد احساس خوشحالی و اعتماد به نفس بیشتری به شما دست می دهد. برای خود بها و احترام بیشتری را تجربه کنید. اگر همواره بر طبق ارزش هایتان عمل کنید، یک زندگی طبیعی همراه با آرامش را خواهید داشت.

ارزش های شما در رفتارتان منعکس می شود، بخصوص هنگامی که تحت فشار قرار بگیرید یا دچار وسوسه شوید. وقتی که خسته، عصبانی، تحت فشار و یا احساس بیهودگی کنید اغلب گفته ها یا اعمالی انجام می دهید که کاملا غیر منتظره است و این اوقات ارزش یا اعتقاداتی را اظهار می کنید که خودتان از آن ها اطلاع نداشته اید.

تصویر ذهنی شفافی برای آینده خود و خانواده بسازید

تصویر ایده آل و شفاف 5 سال های برای خود و خانواده تان بسازید.

می توانید برای تصویر سازی بهتر پاسخ به پرسش های زیر را در نظر بگیرید:

- نطرتان در مورد یک زندگی خانوادگی کامل (بی عیب و نقص ) چیست؟

- دوست دارید در زندگی خانوادگی چه چیزهایی را تجزیه کنید؟

- دوست دارید با هر یک از اعضاء خانواده و کسانی که با آن ها بسیار صمیمی هستید چه نوع روابطی داشته باشید؟

- و...

هدف های زندگی خانوادگی و شخصی تان را مشخص کنید

اهداف شامل دو دسته:

1- اهداف قابل لمس:

شامل خانه، اتومبیل، لباس و سایر اشیاء، این اهداف مهم هستند و شما باید در مورد این اهداف خوب فکر کنید.

2- غیر قابل لمس:

اهداف غیر قابل لمس کیفی هستند، از قبیل صرف وقت با خانواده و دوستان، گذراندن تعطیلات، قدم زدن، کیفیت زندگی، تندرستی، امنیت خانواده و بهداشت هر یک از اعضای خانواده، این اهداف در مقایسه با اهداف ملموس به علت ارتباط داشتن با عواطف و احساسات اهمیت بیشتری دارند.

مهارت های مربوط به روابط فردی و خانوادگی خود را افزایش دهید

دانش و مهارت هایی را که برای کیفیت زندگی شخصی تان نیاز دارید افزایش دهید. زندگی شما هنگامی بهتر می شود که خودتان بهتر شوید.

عادت هایی را که موجب موفقیت شما در روابط خانوداگی و فردی می شود در خود پرورش دهید

شرایط خود را کامل و دقیق بررسی کنید و عادت ها و رفتار هایی که کیفیت روابط شخصی ما را افزایش می دهند شناسایی کنید. شاید ضروری باشد به دیگران بیشتر گوش بدهید یا سوالات بهتری را مطرح کنید یا لازن باشد صبر و علاقه واقعی بیشتری نسبت به فعالیت های مربوط به خانواده و دوستان نشان دهید یا لازن باشد به این نتیجه برسید که زمان فراغت بیشتری برای فعالیت های خانوادگی در نظر بگیرید

نحوه برخورد شما با اعضاء خانواده به نحوی که گویا هریک از آن ها مهم ترین انسان روی زمین است روش عالی است که موجب می شود عزت و نفسشان بیشتر شود و احساس کنند ارزش بیشتر یپیدا کرده اند اگر هر روز به آن ها بگویید که چقدر دوستشان دارید تاثیر فوق العاده بر اعتماد به نفس آن ها خواهد داشت.

ایجاد و حفظ روابط خوب

از ویژگی های یک رابطه شخصی خوب سعه صدر داشتن در مورد ایده ها و نظرات جدید توسط طرفین است. با این کار ایجاد هماهنگی ها و سازگاری هایی که برای داشتن یک رابطه خوب و سالم ضروری است برایتان بسیار آسان می شود.

به خاطر داشته باشید در زندگی شما دو نوع وقت وجود دارد یکی وقت کار که معیار سنجش آن نتیجه کار و بهره وری آن است، دیگری شخصی که معیار سنجش آن محبت و رضایت است.

برای زندگی خانوادگی و فردی خود تعهد به عمل ایجاد کنید

هنگامی که خود را مقید به ایجاد و حفظ یک زندگی شخصی متعالی کنید کیفیت کلیه بخش های زندگی تان بهبود می یابد و خوشحال تر ، سالم تر، آسوده تر، فعال تر و ثمر بخش تر در زندگی فردی و شغلی تان می شوید.


استقلال مالی پیدا کنید

استقلال مالی پیدا کنید

« پول ریشه همه بدی هاست ». این جمله عموما اشتباه در گفته های عامه مردم نقل می شود؛ اما حقیقت گفته و تعبیر درست آن این است که: « پول دوستی ریشه همه بدی هاست .»

شاید دقیق تر هم این باشد که بگوییم پول نداشتن ریشه همه بدی هاست. پول زیاد داشتن ممکن است مشکلات معدودی را ایجاد کند ولی مشکلاتی که موجب بروز اختلال در زندگی، سلامتی و احساسات انسان می شود تقریبا همیشه به علت کمبود پول است.

یکی از مسئولیت های مهم شما نسبت به خود و خانواده تان رسیدن به استقلال مالی است تا حدی که دیگر هرگز نگران پول نباشید.

موفق ترین افراد از نظر مالی در هر جامعه ای آن هایی هستند که نگرش بلند مدت دارند و فکر و برنامه ریزی می کنند. این افراد فعالیت های روزانه و هفتکی خود را به نحوی سامان دهی می کنند که همه چیز با اهداف بلند مدت آن ها مطابقت داشته باشد.

دلیل اینکه مردم به استقلال مالی نمی رسند این است که اگر چه این کار به عنوان یک هدف برایشان مطرح است، اما یک هدف اصلی نیست و فقط یکی از اهداف متعددی است که گاه گاه به آن فکر می کنند.

موقعی که هنگام عمل فرا می رسد هدف های دیگری تقدم پیدا می کنند.

تصویر ذهنی خود را در مورد امور مالی شفاف کنید

پنج، ده یا بیست سال آینده را در نظر بگیرید. مجسم کنید که وضعیت مالی شما از هر جهت عالی است.

زمانی که گویی همه آرزوهای شما به حقیقت پیوسته است. این آینده چگونه به نظر می رسد؟

هدف های مالی خود را مشخص کنید

هدف خای شما چه هستند؟ در میان این اهداف کدام از همه مهم تر است؟ هدفی که می خواهید بیشترین تمرکز را در آن داشته باشید کدام است؟

به طور کلی شما باید 4 هدف مالی داشته باشید:

بیشترین درآمد ممکن را کسب کنید، کمترین مخارج را داشته باشید تا آنجا که ممکن است پس انداز و سرمایه گذاری کنید و خود را در مقابل ضررهای مالی و تعقیب های قانونی غیر منتظره محافظت کنید.

دانش و مهارت مالی خود را به روز کنید

چه دانش و مهارت های دیگری نیاز دارید تا به اهداف مالی تان برسید؟ چه مهارت ها و توانایی هایی نیاز دارید تا بالاترین درآمد ممکن را کسب کنید وو سرانجام به استقلال مالی برسید؟ موضوع پول پیچیده است ولی اگر بخواهید وضعیت مالی خود را تحت کنترل در آورید باید به آن مسلط شوید. نخستین دانشی که برای رسیدن به استقلال مالی نیاز دارید، میزان درآمد امروز، میزان هزینه ماهیانه و میزان دارای هایتان است. هرچه بیشتر به هزینه های روزمره توجه کنید با مقدار پولی که به دست می آورید عاقلانه تر برخورد خواهید کرد.

فرمول ثروت

کمتر از در آمدتان هزینه کنید و باقی مانده را پس انداز و سرمایه گذاری کنید این فرمول می تواند شما را ثروتمند کند.

مهارت های مالی قابل یادگیری هستند

 یک مهارت مود نیاز شما داشتن دانش عمیق در مورد پول و امور مالی است . باید بهترین کتاب ها و مجله ها را در این مورد مطالعه کنید و در سمینارهای مفید که در مورد برنامه ریزی مالی برگزار می شودشرکت کنید . با افرادی که در امور مالی موفق بودند مشورت کنید و در مورد جمع آوری و حفظ پول هرچه می توانید بیاموزید. هیچ چیز را بع شانس واگذار نکنید.

در خود عادت هایی را ایجاد کنید که موجب عملکرد در امور مالی شود

اولین و مهم ترین عادت این است که اول از همه حق خودتان را بدهید. جرج کلیسون در کتاب برجسته خود، ((ثروتمند ترین مرد بابل )) می نویسد: (( بخشی از درآمد کل شما متعلق به خودتان است .))

هدفتان این باشد که ده تا بیست درصد از درآمدتان را در طول زندگی پس انداز کنید، با این هدف که این مبلیغ را مرتبا کنار گذاشته و سپس با نظر اهل فن در جایی مناسب سرمایه گذاری کنید و بگذارید به مرور زمان به مقدار آن افزوده شود. پس انداز را حتی قبل از پرداختن بدهی ها انجام دهید. این موضوع خیلی اهمیت دارد.

مهم ترین عاداتی که می توانید در جهت کسب استقلال مالی در خود ایجاد کنید صرفه جویی است. قبل از صرف غذا هر هزینه را به دقت بررسی کنید. در صورت امکان یک خرید بزرگ را به تاخیر بیندازید و از این زمان برای دوباره فکر کردن آن استفاده کنید. اغلب وقتی که یک خرید عمده را برای مدتی به تاخیر بیندازید اصلا آن را نمی خرید. بیشتر مردم پس انداز را مترادف با از خود گذشتگی، رنج، محدودیت، و محرومیت می دانند به همین دلیل اغلب پس انداز نمی کنند زیرا در این مورد ذهنیت غلطی دارند

برای بهبود وضعیت مالی خود تعهد به عمل ایجاد کنید

موفقیت مالی قابل پیش بینی است. حداقل اقدامی که شما را به سوی استقال مالی سوق می دهد و می توانید فوراُ آن را شروع کنید انتخاب نمایید. این برنامه می تواند به سادگی باز کردن یک حساب بانکی برای واریز درصد معینی از حقوق ماهیانه تان و یا می تواند به پیچیدگی طرح ریزی یک برنامه مالی برای تمام زندگی باشد.

مشخص کنید تا چه حد برای سلامتی خود ارزش قائلید

افرادی که ورزیده و سالم هستند اغلب اوقات به آن فکر می کنند. آن ها تمامی زندگی شان را حول رفتارها و فعالیت هایی سازمان دهی می کنند که برای آن ها یک زندگی طولانی و شاد به وجود می آورد.

ارزش های خود را در مورد سلامتی شفاف کنید. بعضی از ارزش های مرتبط با تندرستی و ورزیدگی عبارت اند از:

خوشحالی، انرژی داشتن، زیبایی، انضباط، کنترل برخورد، پشتکار و ورزیدگی.

کدام یک از ارزش ها برایتان دارای درجه اهمیت بیش تر است؟

تصویر روشنی از سلامتی و تناسب اندام آینده خود داشته باشید

تصویر آینده بلند مدت شما برای سلامتی تان چیست؟ ایده آل هایتان را در مورد وضعیت سلامتی و تناسب اندامتان شرح دهید. اگر یک زندگی از هر جهت ایده آل و کامل داشته باشید، چه خواهید کرد و چگونه؟

برای تندرستی و وضعیت فیزیکی خود هدف های مشخصی تعیین کنید

تمرکز خود را برای دستیابی به شرایطی عالی و تناسب اندام قرار دهید، در وضعیت کنونی یک توصیف کامل و صادقانه از وضعیت فیزیکی خودتان تهیه کنید و مبنا یا معیاری برای مقایسه پیشرفت خود مشخص کنید.

دانش و مهارت های مربوط به حفظ سلانتب و تناسب اندام خود را به روز کنید

دانش و مهارت های لازم برای دست یابی و حفظ تندرستی و تناسب اندام را شناسایی کنید. یکی از عاقلانه تربن کارها این است که فرض کنید در مورد این بخش مهم از زندگی تان اطلاعات زیادی وجود دارد که شما هیچ چیز درباره آن نمی دانید. فرض کنید که بسیاری از آنچه را هم که می دانید غیر دقیق و ناقص است. یک دانش آموز بشوید. خود را در معرض همه ی ایده ها، اطلاعات و تاثیرات قرار دهید. با موضوع سلامتی و تناسب اندام طوری برخورد کنید که گویی در این مورد کشف های بزرگ و باور نکردنی به وقوع پیوسته که همین طور هم هست و این که هر یک از این ایده ها ی بزرگ می توانند تاثیر مهمی بر طول عمر و احساس شما نسبت به خودتان داشته باشد.

برای حفظ سلامتی و تناسب اندام خود تعهد و عمل ایجاد کنید

به میدان بیاید و بازی را شروع کنید. برنامه ای را در جهت داشتن زندگی سالم و تناسب اندام برای تمام عمر آغاز کنید.

نیروهای بالقوه خود را باالفعل درآورید

قانون بزرگ حاکم بر جهان و سرنوشت بشر این است: « موفقیت و شکست اتفاقی نیست. »

برای موفقیت بیشتر در دنیای بیرون باید ابتدا روی دنیای ذرون کار کنید و در این زمینه رشد و پیشرفت کنید. گوته می نویسد: « برای بیشتر داشتن، باید نخست بیشتر باشید »

رشد شخصی و حرفه ای قدرتمندترین ابزاری است که می توانید برای دست یابی به هدف های مورد نظرتان استفاده کنید.

توانایی و نیروی ذهنی اغلب مردم با یکدیگر بسیار مشابه است.انسان ها دارای منابع عظیمی از توان بالقوه هستند که بر حسب عادت از آن بهره ای نمی برند. هر انسان دارای این توانایی است که بسیار فراتر از آنچه هست بشود.

آبراهان مازلو می گوید داستان نسل بشر حکایت از مردان و زنانی است که « خود را به بهای کمی می فروشند ». بیش تر مردم به چیزی کمتر از توانایی های واقعی شان راضی می شوند و انواع توجیهات و دلایل را برای عملکرد ضعیفشان ارائه می دهند. آن ها خود را متقاعد می کنند یا اجازه می دهند با سست ترین شواهد متقاعد شوند که نیرو و توان کسانی را که موفق تر از آن ها هستند را ندارند. آن ها به جای اینکه غل و زنجیرهای ذهنی خود را پاره کنند و از زندان خود رها شوند یک زندگی متوسط را می پذیرند.

فرمول 1000

فرمول 1000

اساس فرمول 1000 درصد قاعده بهبود گام به گام است که چنین می گوید: (( گام بزرگ برداشتن مشکل است اما گام کوچک برداشتن آسان است. ))

اگر شما دائما به مطالعه، یادگیری و به روز آوری مهارت ها، شفاف کردن هدف ها، تعیین الویت های بهتر و واضع تر و تمرکز روز وظایف ارزشمند خود بپردازید می توانید بهره وری کلی و کارایی خود را هر روز و برای مدت زمان نا محدودی به میزان 0/1 درصد افزایش دهید و این بهبود پنج روز در هفته ادامه پیدا کند، در پابان هفته میزان افزایش بهره وری شما 0/5 درصد و در پایان چهار هفته 2 درصد خواهد شد. پس از گذشت 52 هفته میزان افزایش بهره وری نسبت به شروع کار به 26 درصد خواهد رسید. اگر شما به یادگیری، رشد و موثر و کارا بودن خود ادامه دهید ظرق مدت ده سال میزان بهره وری شما 1004 درصد افزایش خواهد یافت.

هفت مرحله مربوط به فرمول 1000 درصد

1- دو ساعت قبل از شروع کار از خواب بلند شوید و به مدت  1 ساعت در رشته خود مطالعه کنید. این زمان را که آن را زمان طلایی نامیده اند آهنگ باقی مانده روز را تعیین می کند. تلویزیون را خاموش کنید. روزنامه را کنار بگذارید. 60 دقیقه اول روز را صرف خودتان و ذهنتان بکنید. اولین ساعت روز جهت دهنده بقیه آن است.

2- هر روز قبل از شروع به کار هدف های اصلی خود را مجددا بنویسید و آن ها را مرور کنید. جمله ها را به زمان حال بنویسید درست مانند اینکه به هدف هایتان رسیده اید.

3- برای کارهای هر روز از شب قبل برنامه ریزی کنید. با این کار، ذهن ناخودآگاه شما در حالی که خواب هستید روز این لیست کار می کند.هنگام بیدار شدن ایده هایی خواهید داشت که به شما در دستیابی به هدف های روزانه تان کمک می کند.

4- همیشه روی با ارزش ترین استفاده از وقت تان تمرکز کنید. کاری را انتخاب کنید که بیش ترین تاثیر مثبت را در زندگی تان داشته باشد.

5- به برنامه های آموزنده صوتی گوش دهید.

6- پس از هر تجربه کاری، عمل خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید و از خود بپرسید: (( چه کاری را درست انجام دادم؟ و چه کاری را باید به صورت دیگر انجام می دادم؟ ))  این دو سوال موجب می شود شما از هر کاری که می کنید بیاموزید و رشد کنید.

7- با هر مشتری احتمالی یا مشتری واقعی طوری رفتار کنید که گویی مبلغ بسیار زیادی از تولیدات و خدمات شرکت را خریداری کرده و قرار است مجداد چنین کند. همین طور با افراد خانواده مانند با ارزش ترین مردم جهان رفتار کنید زیرا واقعیت هم همین است.

برای جامعه تان موثر باشید.

شما به دنیا آمده اید که از زندگی تان استفاده عالی کنید. هرگز کسی مانند شما نبوده و نخواهد بود. شما بی نظیر هستید. ترکیب خاصی از استعداد ها و توانایی ها ، احساسات ، ایده ها و طرز تلقی ها، شما را از تمام موجوداتی که تا ابد وحود خواهد داشت متمایز می کند.

استیون کاوی در پر فروش ترین کتاب سال خود به نام هفت عادت مردمان بسیار موفق می نویسد: چهار خدف مهم زندگی عبارت اند از: زندگی کردن، دوست داشتن، یاد گرفتن و باقی گذاشتن میراث مفید.

در طول تاریخ افرادی که بر جامعه خود تاثیر واقعی به جا گذاشتن معتقد بودند که زندگی آن ها دارای معنی و هدف خاصی است. آن ها باور داشتند که وجودشان در زمین برای این است که برای خدمت به بشریت باید کار بزرگی انجام دهند. 

تمرین طلایی

یکی از موثرترین تمرینات معنوی، خلوت نشینی و مراقبه است. پاسکال می نویسد: (( تقریبا تمام مشکلات انسان نشائت گرفته از این واقعیت است که او نمی تواند برای مدتی در یک اتاق با خودش خلوت کند. ))

اگر واقعا به دنبال پاسخی برای یک پرسش، راه حلی برای گرفتاری یا مشکلی باشید به خلوت پناه ببرید گوشه ساکت و آرامی را انتخاب و به مدت 60 دقیقه آرام بگیرید. در طی این مدت ذهن شما شفاف می شود . پس از حدود 30 دقیقه مراقبه احساس شادی می کنید. شما با جهان احساس یگانگی می کنید و سپس در لحظه ای خاص ایده ها و افکار به ذهنتان راخ می یابد.

قانون طلایی

قانون طلایی

(( با دیگران همان گونه رفتار کن که میل داری با تو رفتار کنند. )) حقایق بزرگ ساده اند.

این قانونی است طلایی که می توان آن را به تمامی رفتار و عادت مان بسط داد.

اصل زندگی

(( چنان زندگی کن که گویی هر عمل تو به یک قانون جهانی تبدیل می شود ))

هفت درس برای زندگی در قرن بیست و یکم

1- زندگی شما هنگامی بهتر می شود که شما بهتر شوید.

2- مهم نیست از کجا آمده اید. نکته اساس این است که به کجا خواهدی رفت؟

3- هر کاری که ارزش خوب نجام شدن را داشته باشد، در ابتدا ارزش بد انجام شدن را دارد.

4- میزان آزادی شما بستگی به تعداد انتخاب هایتان دارد.

5-درون هر مسئله یا مشکلی که تجربه می کنید هسته سود یا منفعتی وجود دارد که از آن مشکل یا مسئله بزرگ تر است.

6- برای هر هدفی که معین کنید می توانید هرچه را که لازم است بیاموزید.

7- تنها محدودیت های ایجاد شده در مورد آنچه می توانید باشید یا انجام دهید آن هایی است که با ذهنتان برای خود خلق می کنید.

پایان

سایت جامع تبلیغاتی سی وال


مشاهده اگهی مشاغل

عضویت یا ثبت نام

ورود

خانم آنی

آموزش و خدمات تخصصی سالن زیبایی آنی ،

تعمیرات شیشه میرال 09372323097 رگلاژ شیشه سکوریت و نصب شیشه سکوریت تهران

تعمیرات شیشه میرال 09372323097 رگلاژ شیشه

شیشه سکوریت پردستان

تعمیرات شیشه سکوریت 09121279215 رگلاژ ، نصب

کفسابی

کفسابی، نماشویی، ساب سنگ گرانیت، موزاییک،

تعمیر و تعویض رویه انواع مبلمان ایرانی

مزون الگانت

واردكننده ي مستقيم بهترین جنس از لباس

پخش چسب ساوالان
شوک فریزر nemoxایتالیا مدل freezy 9

قابلیت حفظ موادغذایی به بهترین شکل ممكن
دارای